Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rozwój i wychowanie (724 Wątki)

Plan dnia

Data utworzenia : 2013-05-06 11:09 | Ostatni komentarz 2024-03-19 16:40

Iwona

29154 Odsłony
63 Komentarze

Drogie mamy opiszcie w skrócie Wasz cały dzień z maluszkiem. Zaczynając od pobudki porannej, a kończąc na wieczornym śnie. Może będzie to podpowiedź i pomysł dla innych rodziców. ;)

2013-09-17 22:26

nasza Madzia wstaje tak do 8.00 potem jest cyc i zaraz kanapeczka trochę zabawy około 10.00 kaszka i drzemka pól godziny szykujemy się na spacerek a po powrocie mała przekąska i zabawy około około 14.30 jemy obiad i idziemy spać tak do 17.00 po drzemce jest czas na wspólną zabawę w miedzy czasie mała dostaje podwieczorek przed 21.00 kąpiemy potem kaszka i spać

2013-05-10 10:03

Ja też prowadziłam zapiski o której synek co robi i uważam że jest to świetny sposób na wprowadzenie harmonogramu, zwłaszcza dla mam które nie wiedzą jak to zrobić. Odstępstwa występują ale nie duże a ja wiem o której mogę sobie coś zaplanować.

2013-05-10 07:24

Ja prowadziłam przez jakiś czas notatki godzinowe n/t jedzenia i drzemek, bym orientacyjnie wiedziała, co ile moje dziecię je (i jak dużo), a także kiedy mogę coś porobić w domu (sprzątanie, pranie, itp.). Po ponad 3 miesiącach skończyłam notować, bo już wszystko było jasne. Są poślizgi w godzinach, czy w ilości zjedzonych ml, ale na tyle małe, że działam niemalże dokładnie jak szwajcarski zegarek :D

2013-05-09 21:13

Witam, Mam jeszcze taki pomysł: można obserwować swoje dziecko przez kilka dni zapisując sobie np. na wykresie czy osi (oznaczając godzinowo od 7.00 do 7.00) kiedy się budzi, drzemka w ciągu dnia, spanie nocne, kiedy płacze, bawi się, je. Jeśli np. macie trudność w ustaleniu kiedy powinny wypadać drzemki to jest jeden ze sposobów bo można się przyjrzeć jak funkcjonuje dziecko w ciągu dnia i jeśli zauważymy, że regularnie koło określonej godziny zaczyna być marudne to może warto wprowadzić tam drzemkę. Od razu też mówię, że nawet ta mama, która myśli że wie o jakiej godzinie co robi jej dziecko, a szczególnie o jakich porach zaczyna być marudne czy śpiące może się zdziwić. Oczywiście nie przeczę, że dobrze znacie swoje dzieci ;) Pamiętam po prostu jak ja robiłam sobie ten wykres przy mojej córeczce. Bardzo mi pomógł kiedy miała kłopoty z drzemkami w ciągu dnia. Łatwiej dzięki temu ustaliłam pory w jakich taka drzemka by się jej przydała. Także na podstawie tych obserwacji ustaliłyśmy nowy plan dnia dostosowany do jej potrzeb. Plany dnia też powinny się zmieniać z wiekiem dziecka i pojawianiem się ich nowych potrzeb np. zmniejszenie liczby drzemek itp. Pozdrawiam serdecznie, Marta Cholewińska-Dacka

2013-05-07 17:59

Dziewczyny napiszcie jeszcze w jakim wieku są Wasze pociechy. Myślę, że to będzie istotna informacja dla innych rodziców. Plan mojego 4 miesięcznego synka: * 6-7 pierwsza pobudka - cycuś, zmiana pieluchy po nocy, zabawa przez około godzinkę (czasami pół i dziecię pada jak mucha) * 8-9 druga pobudka, bawimy się, cycuś, mama je śniadanie, po dwóch godzinach dzieć znowu marudzi że chce spać * około 10-11 pakuje młodego i wychodzimy na zewnątrz * teraz przy ładnej pogodzie siedzimy na podwórku lub spacerujemy do 17-18, w tym czasie śpi w gondolce, bawi się i dostaje cycusia, * ostatnia drzemka koło 17 * potem tata bawi się z maluszkiem w domu przed kąpielą * ok. 20 kąpiel * po kąpieli malutki dostaje cycusia i idziemy spać najpóźniej o 21:30 O której młody chodzi spać zależy od tego ile mały spał w czasie dnia i o której miał ostatnią drzemkę. Sam decyduje kiedy ma iść spać, marudzi a odłożony do wózka czy łóżeczka natychmiast zasypia. Śpi jeszcze dość dużo w czasie dnia. Karmienie na żądanie co około 2 godziny. Także nasz plan dnia jeszcze nie jest stały i zmienia się cały czas :)

2013-05-07 14:15

córa, 8 miesięcy 6/7 - pobudka, mleczko (kaszka) 7-8:30 - odpoczynek po mleczku, a potem psoty z mamą 8:30-9.30 - kima 9:30 - 11/12 - szpiegowanie mamy* (w tym czasie sprzątam, piorę), w tym mleczko 11/12 - 13/14 - wycieczka po osiedlu (najczęściej park), w tym sok/woda 13/14 - 16/17 - psoty z mamą, obiadek Młodej 16/17-18 - szpiegowanie mamy* (gotuję obiad), mleczko 18-19 - wycieczka po osiedlu 19/19.30 - pływanie 19:30 - 21 - męczenie mamy 21 - mleczko 21.15-22 - zasypianie 22 - 6/7 kima * czasami wietrzenie paszek, czyli Młoda na balkonie (kima) , a ja w "robocie"

2013-05-07 11:17

To może ja zacznę: U nas bywają dwie opcje snu nocnego 1 to: ok. 6 pobudka ok.7 mleko (120-150 ml) po 8 jak my jemy śniadanie to synek też dostaje bułkę lub kromkę chleba ok. 10 - 11:30 drzemka ok. 12 kasza (z ok. 60 ml. wody) po 12 - 13:30 spacer (jeśli pogoda pozwala jeśli nie to zabawa) ok. 14 obiadek (w zależności od apetytu ok. 180 ml) ok. 15 - 16 drzemka ok. 17 deserek/owoc po 17 spacer (jeśli pogoda pozwala jeśli nie to zabawa) ok. 19:30 kąpiel, ok. 210 ml mleka ok. 20 sen Druga opcja jest podobna, tylko w czasie nocnego snu zdarza się pobudka ok. 4 na 120 ml mleka i wtedy sen do 7 czasem 8. Nie oduczam synka od nocnego jedzenia bo moim zdaniem mało je w dzień i od ok. miesiąca nam nie przytył (ma skończone 10 miesięcy, waży 8600 g i bardzo dużo się rusza), większych porcji jedzenia nie zje w ciągu dnia. Czasem jak u każdego zdarzają się odstępstwa od takiego harmonogramu :)