Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Sekcja prawna (114 Wątki)

Pierwsze dziecko - sprawy urzędowwe, becikowe i inne świadczenia przysługujące w ciąży

Data utworzenia : 2018-03-11 16:50 | Ostatni komentarz 2021-04-12 17:11

Mammania

2609 Odsłony
15 Komentarze

Kobietki, ponieważ w domu to zawsze ja zajmuje się papierkową robotą, chcę dla męża przygotować plik dokumentów, z którymi będzie mógł udać się do urzędów w celu załatwienia formalności. Mam jeszcze trochę czasu, ale chcę się dobrze przygotować, dlatego też może ktoś doświadczony w tym zakresie podpowie o co można się postarać... Wiem, że należy zgłosić się z plikiem dokumentów do USC w celu zarejestrowania maleństwa, nie wiem czy dobrze doczytałam, ale część formalności w tym roku przechodzi bezpośrednio ze szpitala do USC... Świadczenia: Rodzina pełna, pierwsze dziecko Z tego co czytałam, należy się - jednorazowe becikowe, - u nas w mieście jest tzw. jednorazowe becikowe samorządowe, - jestem dodatkowo ubezpieczona na życie, w umowie mam zapis, iż należą się z tyt. urodzenia również jakieś środki - czy ktoś wie, jak załatwić formalności z ubezpieczalnią? Nigdzie nie znalazłam takich zapisów, chyba zostanie mi przejście się do oddziału :) (Hestia) Czy jest coś, co jeszcze powinnam wiedzieć?

2018-03-25 23:48

I mnie niedługo czeka załatwianie tego wszystkiego :) ale to akurat raczej przyjemne sprawy. Śmiałam się tylko juz do męża żeby nie pomylił imienia dziecka w urzędzie ;)

2018-03-12 21:09

Dzięki dziewczyny, już wszystko wiem :)

2018-03-12 14:01

O becikowe najlepiej dopytać w swoim urzędzie gminy bo u nas akurat zamiast zaświadczenia z us i o zatrudnieniu wystarczyło pokazać pit z zeszłego roku. Ja jestem w Generali ubezpieczona i dzwoniłam do babki u której w oddziale podpisywałam polisę to kazała wysłać jej na maila akt urodzenia dziecka i skan mojego dowodu. Najlepiej zapytać w oddziale lub zadzwonić. Jeśli chodzi o USC to kojarzy mi się że wystarczy tylko aby mąż miał dowód osobisty ale w szpitalu też takie rzeczy wiedzą więc można zapytać.

2018-03-12 13:18

Zawsze szpital wysyłał kartę urodzenia dziecka do usc, obecnie również. Szpital wysłał dokumenty do urzędu właściwego dla siebie, dla nas zupełnie odległego, więc poprosiliśmy by przesłano te dokumenty do usc naszego, blisko domu. Nie było żadnego problemu, kwestia tylko opóźnienia, bo wiadomo, te dokumenty muszą dotrzeć. Także załatwiliśmy wszystko w swoim urzędzie a nie usc właściwym dla szpitala. Do becikowego państwowego musisz przedstawić waszą sytuację dochodową, należy się, gdy dochód na członka rodziny nie przekracza 1922 zł. Najlepiej o wymagane dokumenty zapytać w swoim urzędzie, dostaniecie też wniosek do wypełnienia. Ponadto: - dowód osobisty, - akt urodzenia dziecka - zaświadczenie, że jesteś pod opieką lekarza od 10 tyg ciąży - zaświadczenie o zatrudnieniu, - zaświadczenie z us o dochodach i inne dokumenty w zależności od Waszej sytuacji materialnej. Becikowe samorządowe to kryteria w zależności od samorządu. Ja jestem ubezpieczona w axie, wszystkie formalności załatwiam przez internet, mają specjalne formularze, wystarczy wypełnić i załączyć skany dokumentów. Pieniążki dostałam bardzo szybko. Najlepiej jak zadzwonisz na infolinię do siebie., tam na pewno pokierują. Jeśli miałaś cesarskie cięcie, to np. mi wypłacono również pieniądze za operację medyczną.

Konto usunięte

2018-03-12 12:52

Ja dzisiaj trafiłam na dosyć ciekawy i prosty artykuł: http://mamy-mamom.pl/formalnosci-po-porodzie-co-gdzie-jak-i-kiedy/ Myślę, że tu jest wszystko fajnie opisane :) A jeśli chodzi o ubezpieczenie i wypłatę środków, to musisz się samodzielnie dowiedzieć, ponieważ każda firma może mieć inne procedury. Ja będę wniosek składała przez internet i wypłata świadczenia będzie w ciągu 24h. Mąż też będzie u siebie składał przez internet, ale nie wiem w jakim terminie wypłata. Mammania - pamiętaj, że becikowe należy sie jedynie w sytuacji, gdy mieścicie się w progu dochodowym (tak, na becikowe też jest prób dochodowy, nie należy ono się wszystkim jak to było kiedyś).

2018-03-11 20:31

Rozumiem. Co do ubezpieczenia - nie jest to grupowe z pracy, sama opłacam sobie składkę, poza pracą (miałam ubezpieczenie jeszcze przed podjęciem pracy i postanowiłam je utrzymywać rezygnując jednocześnie z dodatkowych ubezpieczeń w pracy).

2018-03-11 19:11

Jeśli jesteś mężatką to wystarczy, ze maż pójdzie do USC z dowodem osobistym, ewentualnie z aktem zawarcia małżeństwa, jeśli braliście ślub w innym urzędzie (nawet jeśli ślub był kościelny konkordatowy to ważne w jakim urzędzie zalatwialiście formalności ) i tyle. Nie potrzebuje żadnego pliku dokumentów. Szpital przesyła dokumenty do urzedu. Trzeba tylko pamiętać, z e szpital prześle dokumenty do urzędu w swoim mieście, więc jeśli ktoś rodzi w innym mieście to w nim się załatwia formalności. Przynajmniej tak było jeszcze nie dawno. Od reki dostaje się akt urodzenia, numer pesel i dziecko jest meldowane. Co do meldunku z reguły jest to meldunek matki. Co do ubezpieczenia jeśli jest to ubezpieczenie.grupowe z pracy, to u mnie załatwiał to pracodawca, po tym jak przyniosłam mu akt urodzenia.